„Sophie Hellinger percek alatt fel tudott állítani egy olyan mintát, amely szinte egy élő, lélegző entitásként volt érzékelhető , egyfajta dinamikus ábrázolásaként a családi interakcióknak, a benne mozgó alakokkal, a hallható interakciókkal és a feltörő érzelmi kifejezésekkel.”
A holisztikus szemléletű terápiák és alternatív gyógyítás gyakorlói különösen relevánsnak találhatják az összekapcsolódás és rendszerszemlélet fontosságát, melyről cikkemben írok. Mindez összhangban áll az egészség és jóllét szélesebb perspektívából való holisztikus megközelítéseivel.
Bevezetés, a cikk célja
Cikkem annak a sokszínű közönségnek íródott, akik mélységében érdeklődnek a terápiás gyakorlatok iránt, kiemelten a Családállítás mint terápia iránt. Kissé tudományos hangvételű, de értékes betekintést nyújthat azoknak is, akik személyes fejlődésük vagy gyógyulásuk céljából fedezik fel a terápiát. Elemzi ennek az egyedi megközelítésnek az alapelveit és alkalmazásait.
Azok számára, akik könnyebb olvasmányra vágynak, ajánlom, hogy először olvassák el a blogcikkemet https://wanderlee.hu/csaladallitas-atalakito-ereje-es-veszelyei/ A terapeuták, mentális egészségügyi szakemberek a rendszerszemléletű terápiás módszerek rövid áttekintését is olvashatják. Az aktuálisan terápiás képzésben résztvevőknek, elméleti és praktikus gyakorlati tapasztalataim által, gazdagíthatják szakmai jártasságukat.
A holisztikus és alternatív gyógyítás gyakorlói különösen relevánsnak találhatják az összekapcsolódás és rendszerszemlélet fontosságát, amely összhangban van az egészség és jólét holisztikus megközelítéseivel. Azok számára, akik személyes fejlődésükben és spirituális növekedésükben érdekeltek, a cikk alaposan feltárja a családi dinamikákat és a transzgenerációs hatásokat, holisztikus nézőpontot kínálva, amely támogatja az önismeret és gyógyulás útját. Az elmúlt években egyre többen érdeklődnek a családállítás módszere iránt, úgy gondoltuk érdemes rávilágítani a terápiás megközelítés lényegére és veszélyeire egyaránt szakértő perspektívából. Mivel a Hellinger-féle családállítás, mély hatást gyakorolhat az önismeretre és a belső érzelmi blokkok feloldására, ezért mint erőteljes eszköz, megfelelő körültekintést is igényel.
Találkozásom a Hellinger Módszerrel
Fiatal terapeutaként, a kilencvenes évek elején Innsbruckban, Ausztriában éltem, ahol a Családállítás terápiás módszerével először behatóan foglalkoztam. Mindezt Sophia Hellinger vezetésével, aki Bert Hellinger, a módszer atyjának felesége volt. Akkoriban, mint a Hagyományos Kínai Orvoslás (TCM) gyakorló orvosa és az NLP elkötelezett követője, azonnal lenyűgözött, ahogyan Sophia képes volt a belső érzelmi blokkokat dinamikus, mozgatható reprezentációkká alakítani. Ez a megközelítés szokatlan volt a pszichológia akkori mainstream irányzataihoz képest, mégis mély tisztelettel közelítette meg a terápiás gyakorlatokat és irányelveket.
Összefoglaló:
Ez a cikk a Családállítást (Family Constellation Therapy) mint terápiát vizsgálja más gyógyító formákkal együtt, feltárva annak alapelveit, módszertanát és alkalmazásait. Összehasonlítja ezt a megközelítést más terápiás módszerekkel és filozófiai rendszerekkel, mint például a tradicionális kínai Öt Elem elmélete, hogy kiemelje a rendszerszemléletű családi dinamikákra és transzgenerációs hatásokra helyezett egyedi fókuszát. A szakembereknek és a személyes fejlődés iránt érdeklődőknek szóló cikk a terápiára holisztikus perspektívát nyit, hangsúlyozva az egyensúly, az összekapcsolódás fontosságát. Valamint értelmezi a mélyen gyökerező családi minták megértésén keresztül történő mélyreható gyógyulás lehetőségét.
- A tapasztalt facilitátor szerepe a Családállítás terápiában
- Sophia egyedi stílusa- Személyes élmények, tapasztalások
- A Családállítások feltételei és alapvetetései
- Párok és családok működését és alkalmazkodását támogató terápia területei és céljai
- Családterápiás ülések és Családállítások összehasonlítása
- Az öt elem dinamikájának alkalmazása a családi rendszerekre
(15 perces olvasmány)
Családállítás -Az éleslátátás, az önsegítés és a jóllét útján
Bevezetés a Családállítás terápiába:
A Családállítás terápia, amelyet Bert Hellinger fejlesztett ki, egy olyan terápiás módszer, amelynek célja a rejtett családi dinamikák feltárása, amelyek jelentős hatással lehetnek egy egyén életére. A kutatások kimutatták, hogy a családi rendszerek terápiája, beleértve a Családállítást is, hatékonyan javíthatja az érzelmi jólétet és megoldhatja a kapcsolati problémákat (Schneider et al., 2020; Weinhold, 2019). Ez a megközelítés lehetővé teszi az emberek számára, hogy mély betekintést nyerjenek kapcsolataikba és személyes kihívásaikba, a családi struktúrák vizuális és érzelmi ábrázolásával egy úgynevezett „állítás” folyamatában. A terápia magában foglal egy tapasztalt facilitátort, aki vezeti a klienst ezen az állításon keresztül, biztosítva, hogy az élmény jelentőségteljes reflexióhoz és gyógyuláshoz vezessen.
A tapasztalt facilitátor szerepe a Családállítás terápiában:
A sikeres Családállítás terápia egyik kulcseleme a facilitátor képessége, hogy gondosan és pontosan kezelje az állítás folyamatát. A facilitátornak egyensúlyt kell találnia abban, hogy hagyja az állítást önállóan fejlődni, miközben szükség esetén irányítja a klienst. Ez az egyensúly létfontosságú ahhoz, hogy a kliens a földön maradjon és reflektív legyen, ahelyett, hogy a szesszió során felszínre kerülő érzelmek miatt elárasztva érezné magát. A kutatások szerint a facilitátor szerepe alapvető fontosságú annak biztosításában, hogy a terápiás folyamat pozitív kimenetelhez vezessen (Thomas, 2018).
Például Sophia Hellinger, egy kiváló facilitátor, aki mesterien alkalmazta szakértelmét és intuitív képességét azokon az állításokon, amelyeket szerencsém volt tanúja lenni. Az 1990-es években, mint fiatal hagyományos kínai orvoslás (TCM) gyakorló és NLP rajongó, lehetőségem volt megfigyelni Sophia megközelítését számos ülés során Tirolban, Ausztriában. Az ő Családállításai egyszerre voltak tanulságosak és átalakító hatásúak. Tirolban, Ausztriában tartott üléseinek megfigyelése közben nyilvánvaló volt, hogy hogyan alakította át a potenciálisan feltörő élményeket mélyreható belátássá és tisztasággá. Míg Sophia ragaszkodott a Hellinger-módszer alapelveihez, az amit hozáadott egyedi stílusával és mély megértésével a családi dinamikák terén, maradandó benyomást tett rám.
Sophia egyedi stílusa- Személyes élmények, tapasztalások
Sophia figyelemre méltó tehetséggel rendelkezett, hogy biztonságos és támogató környezetet teremtsen, ahol a kliensek félelem nélkül fedezhették fel érzelmeiket. Percek alatt fel tudott állítani egy olyan mintát, amely szinte egy élő, lélegző entitásként volt érzékelhető , egy dinamikus ábrázolásaként a családi interakcióknak, a mozgó alakokkal, hallható interakciókkal és érzelmi kifejezésekkel. Munkáját figyelni olyan volt, mint egy zseniális karmestert megfigyelni, aki egy zenekart vezet, ahol minden mozdulat és interakció precízen időzített a harmónia érdekében.
Ami leginkább kiemelkedett, az Sophia rendíthetetlen fókusza volt a klienseire. Intuitív módon érezte, mikor van szükség arra, hogy a klienst újra bevonja az állításba, és mikor van ideje hagyni, hogy az önállóan kibontakozzon. Ez az egyensúly a bevonódás és a megfigyelés között kritikus volt a folyamat során. Egy alkalommal például óvatosan vezette egy klienst, aki kezdett elárasztva érezni magát az érzelmei miatt. Ahelyett, hogy hagyta volna a klienst a kétségbeesésbe süllyedni, Sophia ügyesen újrairányította a fókuszt, segítve őket az érzelmek feldolgozásában egy kezelhető módon.
Egy Sophia által vezetett állítás ülés megfigyelése olyan érzés volt, mint a „csillagok megfigyelése.” A kliensek láthatták, hogyan alkották meg a családjuk generációs történetei a mintákat, akárcsak a csillagok az univerzumban. Ezek a mintázatok, amelyeket generációkon átívelő tapasztalatások formálnak, mélyen befolyásolják az egyéneket. A kutatások kimutatták, hogy az ilyen rendszerszemléletű megközelítések segíthetnek az egyéneknek megérteni és átalakítani ezeket a mélyen gyökerező mintákat (Ruppert, 2008; Ulsamer, 2003). Ezeket a külső mintákat a beágyazott hiedelmeinken keresztül értelmezzük, amelyek meghatározzák a szerepeket, amelyeket játszunk, és az utakat, amelyeket követünk. Ez az analógia hangsúlyozza a családi dinamikák összekapcsolt és rendszerszemléletű természetét.
Sophia különleges képessége egyértelmű volt, ahogyan a klienst újra bevonta a kivetített családi állításba. Ügyesen vezette őket érzelmeik feltárásában és az alapvető hiedelmek felszínre hozatalában. Ahelyett, hogy hagyta volna az érzelmeket a káosz spiráljába sodródni , Sophia segített klienseinek megérteni, mi történt éppen, és ami még fontosabb, mit kezdjenek vele. Kiemelkedő képessége, ahogyan a potenciálisan feltörő élményeket mélyreható belátássá és tisztasággá alakította, mély megértését mutatta a Hellinger-módszer és együttérző megközelítését a gyógyítás iránt.
A Facilitátor szakértelmének jelentősége
A családállítás folyamatában betöltött szerepem leginkább egy felkészült játékvezetőéhez hasonlít, aki figyelemmel kíséri a folyamat dinamikáját, és szükség esetén beavatkozik, hogy biztosítsa a folyamat biztonságát és konstruktivitását. Ami Bert és Sophie Hellinger kiemelkedő erőssége volt, az a mély megértésük az univerzális energiák működéséről és a terápiás folyamatok dinamikájáról. Az azóta eltelt három évtized során a TCM és az 5 Elem filozófiája tovább mélyítette megértésemet a rendszerállítás dinamikáját illetően. Bár nem vagyok pszichoterapeuta, mélyen elkötelezett vagyok a szupervízió iránt, és folyamatosan tanulok, tapasztalataimat a Hagyományos Kínai Orvoslás, az 5 Elem elmélete, valamint a mediációs és NLP mesterprogramomból származó hasznos gyakorlatok alapján igyekszem építeni.
Sophia Hellinger megközelítése tökéletesen példázta ezt az egyensúlyt. Képessége, hogy a feltörő élményeket mélyreható belátássá alakítsa, példázta mély megértését a Hellinger-módszerben és együttérző megközelítését egyaránt. Soha nem veszítette szem elől a klienseit, ügyesen megakadályozva, hogy érzelmi káoszba süllyedjenek, miközben egy földhözragadt és reflektív teret tartott fenn. Sajnos néhány faciltátor nem képes megakadályozni, hogy a kliensek érzelmi káoszba süllyedjenek, vagy nem tudják teljes mértékben újra belevonni őket a családállításba, miután egy harmadik személy perspektívájából figyeltek. Ezek a hibák oda vezethetnek, hogy a terápiás találkozókból hiányoznak a mélységek, és nem érik el a terápia teljes potenciálját, végső soron a kliensek megoldatlan vagy torz megértéssel távoznak tapasztalataikról. Ilyen problémák gyakran a nem megfelelő képzésből vagy az egyén hiedelemrendszerére gyakorolt hatásuk megértésének hiányából erednek (Broughton, 2015).
A Családállítások feltételei és alapvetetései
A Családállítások terápiás megközelítésének alapfelvetése az, hogy sok olyan problémát, amellyel az egyének szembesülnek – például érzelmi nehézségek, kapcsolati problémák vagy akár fizikai betegségek – a családi rendszerben meglévő megoldatlan problémák gyökerezhetnek. Ezek a problémák gyakran nem csupán a személyes tapasztalat eredményei, hanem a szélesebb családi dinamikák és generációkon átívelő minták befolyásolják őket. A kutatások alátámasztják azt az elképzelést, hogy a megoldatlan családi problémák hozzájárulhatnak az állandó pszichológiai problémákhoz és fizikai egészségügyi állapotokhoz (Hellinger, 2006; Bertoldi et al., 2021).
A Családállítások kulcsfontosságú elvei:
- Családi rendszer mint egész: Ez a megközelítés a családot összekapcsolt rendszerként tekinti, ahol minden tag láthatatlan lojalitás, szeretet és sors kötelékei révén kapcsolódik egymáshoz. Ha valami megzavarja ezt a rendszert, mint például trauma, kizárás vagy megoldatlan konfliktus, az zavarokat okozhat, amelyek más családtagokat is érintenek, néha több generáción keresztül is (Boszormenyi-Nagy & Spark, 1973).
- Transzgenerációs trauma: A Családállítások szerint az őseik által átélt traumák vagy megoldatlan problémák befolyásolhatják utódaik viselkedését, érzelmeit és életélmé Például a későbbi generációk öntudatlanul hordozhatnak bűntudatot, szégyent vagy szenvedést, ami különböző életproblémákban nyilvánulhat meg. A kutatások alátámasztják azt az elképzelést, hogy a trauma transzgenerációs hatásokkal bírhat, amint azt a holokauszt túlélők leszármazottaival kapcsolatos tanulmányok is mutatják (Yehuda & Bierer, 2008).
- Szeretet rendjei: Hellinger bevezette a „szeretet rendjei – orders of love” fogalmát, amely szerint a családi kapcsolatokban természetes rend vagy hierarchia létezik, amely, ha megbontják, működési zavart okozhat. Például, ha egy gyermek a szülő szerepét veszi fel, az egyensúlyhiányokat okozhat, amelyek problémákhoz vezethetnek. Ez a koncepció összhangban van a rendszerszemléletű családterápia alapelveivel, amelyek hangsúlyozzák a szerepek és határok fontosságát a családi egységben (Nichols, 2013).
- Gyógyulás az újrakapcsolódás révén: A terápiás folyamat célja, hogy helyreállítsa a családi rendszer egyensúlyát és harmóniáját azáltal, hogy segít az egyéneknek felismerni és elfogadni ezeket a rejtett dinamikákat. Egy facilitált folyamat során, ahol képviselők állnak családtagok helyett (mint állítás esetén), a kliensek betekintést nyerhetnek családi dinamikáikba, megoldhatják a rejtett konfliktusokat, és helyreállíthatják a családi rendszer természetes rendjé Ez a megközelítés összhangban van a rendszerszemléletű terápiák céljával, amely a családi működés javítására törekszik az alapvető problémák kezelésével és megoldásával (Minuchin, 1974).
Összességében a Családállítások célja, hogy a tudattalan családi hatásokat tudatosítsa, lehetővé téve az egyének számára, hogy kezeljék és megoldják azokat a problémákat, amelyek mélyen befolyásolhatják életüket (Ulsamer, 2003).
Családállítás, családterápia és rendszerszemlélet
A családállítás (Family Constellation Therapy) és a családterápia bár lehetnek csoportos terápiás találkozók, azonban teljesen különbözőek, ez a laikusok számára nem mindíg egyértelmű.
A „családi terápiás ülések” egy általános kifejezés különféle terápiás beavatkozásokra, amelyek segítenek a családoknak alkalmazkodni jelentős változásokhoz vagy átmenetekhez. Ez nem egy meghatározott típusú professzionális terápia, hanem inkább olyan gyűjtőfogalom, amely magában foglalja a családtagok terapeuta közreműködésével végzett közös munkáját a problémák kezelésére, a kommunikáció javítására és az új körülményekhez való alkalmazkodásra. A családállításokkal ellentétben a családi alkalmazkodási ülések azonnali, gyakorlati kérdésekre összpontosítanak, és a család sajátos igényeihez igazodnak. Rugalmasak, és különféle terápiás megközelítéseket is magukba foglalhatnak, beleértve a családterápiát, a rendszerszemléletű terápiát, a családi tanácsadást, az alkalmazkodási terápiát és a pszichoedukációt.
A családterápia eredete csak az 1940-es és 1950-es években jelent meg (Carr, 2012). A kutatók és a klinikusok megkérdőjelezték az érzelmi zavarok domináns pszichoanalitikus nézetét azzal, hogy azt javasolták, hogy ezek a rendellenességek a zavaros családi kapcsolatok tünetei, nem pedig tudatalatti problémák (Goldenberg, 2017). A családdal végzett pszichoterápiás munkával kapcsolatos kutatások a szociológiában, antropológiában és biológiában gyökerező elméletekből származtak, hogy mélyrehatóan megértsék a komplex családi interakciót (Goldenberg, 2017). Az évek során jelentősen fejlődő családterápiás technikák a gyógyulási folyamat alapját képezik. A családterápiás technikáknak számos változata létezik, de a legtöbb négy domináns modellbe tartozik: strukturális családterápia, boweni vagy intergenerációs családterápia, stratégiai családterápia és rendszerszemléletű családterápia.
A rendszerelvű családterapeuták úgy vélik, hogy a családtagok problémás tüneteket vagy mentális egészségügyi problémákat alakítanak ki, hogy megbirkózzanak a többi tag viselkedésével (Carr, 2012). Ebben a terápiás formában a terapeuta semleges figura, akinek a célja, hogy a családtagok megkérdőjelezzék a családi rendszerről alkotott értelmezésüket, hogy megváltoztassák a szorongató viselkedést. A rendszerelvű családterápia elsődleges technikája a körkörös kérdezés.
A családterápia például elsősorban a kommunikáció javítására és a családon belüli konfliktusok megoldására összpontosít, miközben figyelembe veszi, hogy a családtagok hogyan hatnak egymásra. A rendszerszemléletű terápia hangsúlyozza a családon belüli kapcsolatok és dinamikák vizsgálatát, az egész családot egy összekapcsolt egységként kezelve. A családi tanácsadás pedig segít a családoknak meghatározott kihívások, például válás vagy betegség során, gyakorlati támogatást és útmutatást nyújtva. Ezek az terápia típusok segítenek a családoknak alkalmazkodni az élet változásaihoz vagy stresszoraihoz, a megküzdési stratégiák kialakításával.
Néhány kliens összetévesztheti a családterápiás üléseket a családi állítás terápiával, mert mindkettő foglalkozik a családi dinamikával és a kapcsolatok javítására törekszik. A családállítás terápia azonban mélyen gyökerező, gyakran tudattalan családi minták feltárására összpontosít, amelyek hatással vannak az egyén életére. Ez általában egy egyedi módszertant foglal magában, ahol a kliens felállít egy „állítást”, és képviselők (gyakran más résztvevők egy csoportos ülésen) a családtagok szerepét veszik fel, hogy feltárják az alapproblémákat. Ez a megközelítés mélyebben vizsgálja a tudattalan, rendszerszintű problémákat, amelyek több generációra is kiterjedhetnek, és kevesebb hangsúlyt fektet az azonnali változásokra vagy kihívásokra, mint a mélyen gyökerező családi minták feltárására és megoldására.
Ezzel szemben a családterápiás ülések célja, hogy a családok gyakorlatban alkalmazkodjanak a konkrét változásokhoz vagy kihívásokhoz. Mind a családi ülések, mind a családi állítások a családi rendszerrel dolgoznak a gyógyulás és megértés elősegítése érdekében, de jelentősen különböznek a fókuszukban, módszertanukban és mélységükben. A család terápiás találkozók inkább azonnali és gyakorlati jellegűek, a jelenlegi aggodalmakra koncentrálnak, míg a családi állítások mélyebb, gyakran tudattalan családi dinamikát és mintákat vizsgálnak, amelyek több generáción átívelnek. E különbségek megértésével a családok és terapeuták kiválaszthatják a számukra legmegfelelőbb megközelítést az egyedi igényeikhez.
Párok és családok működését és alkalmazkodását támogató terápia területei és céljai
A családi működést segítő terápiás találkozók, célja a családok, családtagok támogatása a jelentős változásokhoz vagy átmenetekhez való alkalmazkodásban, egymásrahangolódásban. Ezek az ülések bevonják a családtagokat, akik együtt dolgoznak egy terapeutával, hogy kezeljék a problémákat, javítsák a kommunikációt, és alkalmazkodjanak az új körülményekhez. A terápia célja ezen belül is lehet a a szorongások, a traumák, a függőségek kezelése, mely célzott technikákat igényel. A családterápia rugalmas, és különböző terápiás megközelítéseket foglalhat magában a család szükségleteitől függően. A találkozó természetesen nem egy Családállítás, és nem szabad összetéveszteni azzal. Ime néhány kulcsfontosságú jellemző a családterápia fókuszáról, melyek az alkalmazkodást, összehangolódást támogatják.
- Életváltások: A családok támogatásti gényelhetnek, amikor jelentős életváltozásokon mennek keresztül, mint például egy új városba költözés, gyermek születése, válás vagy egy családtag halála. Ezek az ülések segíthetnek a családtagoknak feldolgozni érzelmeiket és együtt alkalmazkodni az új helyzethez.
- Összeolvadt családok: Amikor családok egyesülnek újraházasodás miatt, a terápiás ülések segíthetnek az új családi egységeknek navigálni a különböző családi kultúrák, szerepek és elvárások összeolvadásának kihívásait.
- Trauma utáni gyógyulás: A traumás esemény által érintett családok igényelhetik a terápiás üléseket, hogy kezeljék a trauma hatását minden tagra és támogassák a kollektív gyógyulást.
- Betegség vagy fogyatékosság: Amikor egy családtagot krónikus betegséggel vagy fogyatékossággal diagnosztizálnak, a terápiás ülések segíthetnek a családnak alkalmazkodni az új szerepekhez és felelősségekhez, valamint az ilyen diagnózissal járó érzelmi kihívásokhoz.
- Viselkedési problémák: Ha egy gyermek vagy serdülő viselkedési problémákkal küzd, a terápiaba bevonhatják az egész családot a mögöttes okok megértésébe és stratégiák kidolgozásába a pozitív változás támogatása érdeké
- Örökbefogadás vagy nevelőszülői gondozás: Az örökbefogadásban vagy nevelőszülői gondozásban részt vevő családok igényelhetik a terápiát, hogy kezeljék az új gyermek családba való integrálásával járó érzelmi és gyakorlati kihívásokat.
Ezeken a találkozókon a szakértő terapeuták különböző technikákat alkalmaznak a nyílt kommunikáció elősegítésére, a kapcsolatok megerősítésére, a konfliktusok megoldására és a támogató környezet megteremtésére, amelyben minden családtag boldogulhat. A cél az, hogy a család egészséges és összetartó módon alkalmazkodjon az új körülményekhez.
Családterápiás ülések és Családállítások összehasonlítása
- Fókusz: A családterápiás ülések általában arra törekszenek, hogy segítsenek egy családnak alkalmazkodni egy adott változáshoz vagy kihíváshoz, mint például költözés, válás vagy betegsé A megközelítés gyakran praktikus és azonnali, a kommunikáció javítására, a konfliktusok megoldására és a családtagok új szerepekhez vagy körülményekhez való alkalmazkodásának segítésére összpontosít. Ezzel szemben a Családállítások egy olyan terápiás megközelítés, amely mélyen gyökerező családi dinamikákat és mintákat tár fel, gyakran több generációt átívelően. A hangsúly a rejtett hatások feltárásán van a családi rendszerben, amelyek befolyásolhatják az egyén életét.
- Módszertan: A családterápiás üléseken alkalmazott technikák széles körben változhatnak a terapeuta képzésétől és a család konkrét problémáitól függően. Ezek az ülések magukban foglalhatják a beszédterápiát, a szerepjátékot, a problémamegoldó stratégiákat és az oktatási elemeket, hogy segítsenek a családnak megérteni és navigálni a helyzetet. A Családállítások azonban egyedi módszertant alkalmaznak, ahol a kliens felállít egy „állítást”, és a képviselők (gyakran más résztvevők egy csoportos környezetben) családtagok szerepét veszik fel. Ez a felállítás segít vizuálisan és érzelmileg feltárni a családi rendszer alapvető problémáit, mint például megoldatlan traumák, a természetes rend zavarai vagy kizárt tagok.
- Mélység és fókusz: A Családállítások mélyebben merülnek az öntudatlan, rendszerszemléletű kérdésekbe, amelyek több generációra is kiterjedhetnek. Ez a megközelítés kevésbé azonnali változások vagy kihívások kezelésére irányul, inkább a mélyen gyökerező családi minták és hatások feltárására és megoldására, amelyek befolyásolhatják az egyén jelenlegi életé Ezzel szemben a családi alkalmazkodási ülések inkább praktikusak, azonnali kérdésekre összpontosítanak, és segítenek a családoknak megbirkózni az aktuális átmenetekkel.
Átfedés és integráció: Míg a családterápiás ülések általában a jelenlegi és praktikus alkalmazkodásra összpontosítanak, a Családállítások hasonló témákat érinthetnek, ha a terapeuta úgy látja, hogy a jelenlegi kihívások mélyebb, rendszerszemléletű családi problémákban gyökereznek. Például egy család, amely egy közelmúltbeli veszteség érzelmi hatásával küzd, rájöhet, hogy a korábbi generációk feldolgozatlan gyásza befolyásolja jelenlegi helyzetüket. Ilyen esetekben néhány terapeuta beépítheti a Családállítás elemeit a szélesebb családterápiába vagy alkalmazkodási ülésekbe, ha úgy gondolják, hogy a rendszerszemléletű családi kérdések relevánsak a család jelenlegi küzdelmeire.
A Családállítás holisztikus szemléletű terápiás megközelítése
Az öt elem dinamikájának alkalmazása a családi rendszerekre
A Családállítás terápiája és a kínai Öt Elem elmélete közötti párhuzamok bemutatják a holisztikus, rendszerszemléletű megközelítés erejét a gyógyulásban. Mindkét perspektíva elismeri, hogy minden rész összekapcsolódik egy rendszerben, és hangsúlyozza az egyensúly és harmónia helyreállításának fontosságát a jólét érdekében. Ezek a megközelítések betekintést nyújtanak az életünk komplex dinamikájába, láthatatlan erők és minták kezelésével, amelyek befolyásolják az egyéneket tudatos felismerésükön túl.
A Családállítás mint terápia, amely a rendszerszemléletű családi dinamikákra és transzgenerációs hatásokra összpontosít, szorosan összhangban van az Öt Elem elméletének holisztikus világszemléletével. Ezek a megközelítések együtt értékes eszközöket nyújtanak az érzelmi és fizikai egészségünket befolyásoló erők megértéséhez és navigálásához, irányítva minket az önismeret, a gyógyulás és az egyensúly felé vezető úton.
Az Öt elem elmélet dinamikájának alkalmazásával a Családállításban, a terapeuták felerősíthetik a képességüket a család gyógyulási folyamatainak megértésére és irányítására. Az öt elem elmélet generatív (sheng) és restriktív (ke) ciklusai keretet biztosítanak az energiaáramlás azonosításához és kezeléséhez egy családi rendszerben.
Amennyiben behatóbban szeretne megismerkedni az általam kidolgozott elméleti kerettel, következő “A Családállítás terápia és az öt elem elméletének integrálása: Holisztikus keret a megértéshez és a gyógyuláshoz” cikkemben olvashat erről.
a körültekintő bevatkozás
Az utóbbi időben egyre többen vezetnek és hirdetnek rendszer- illetve családállítást, Magyarországon is találkozhatunk komoly szakértőkkel és kezdőkkel egyaránt. Fontos megérteni, hogy nem minden ilyen ülés zajlik megfelelő irányítás alatt. Néhány gyakorló túlságosan misztikus nyelvezettel dolgozik, intenzív érzelmi élményeket próbálva létrehozni, amelyek nem mindig segítik a mélyebb felismerések integrálását. Az ilyen folyamatokat olyan szakembernek kell vezetnie, aki megérti az alkalmazott eszközök mélyreható hatásait, és képes különbséget tenni a reflexióra ösztönző élmény és a nem vizsgált hiedelmek rögzítése között.
A Gyógyulás és Tudat felszabadításának biztonságos tere
A Családállítás meghatározó, ébresztő eszköz lehet –egy különleges, érzelmileg felkavaró és mélyen megvilágosító élmény egyszerre. Azonban a biztonságos és hatékony eredmények elérése érdekében elengedhetetlen, hogy tapasztalt szakember vezesse az ülést. Nincs olyan tudományos tanúsítvány, amely garantálhatná egy állítás minőségét, ezért fontos, hogy körültekintően válasszuk meg a program vezetőjét. A terápia során, nem csak a belső hiedelem-rendszerünket, hanem a családi kapcsolatainkat és azok univerzumban betöltött szerepét is kitesszük ennek a folyamatnak.
Fontos hogy hiteles programvezetőt, terapeutát válasszunk, az ajánlások segíthetnek olyan emberektől, akiket ismerünk és megbízunk bennük. Akár érdemes részt venni képviselőként egy programon, meggyőződni, hogy a facilitátor energiája rezonál-e velünk.
Mikor, kinek ajánlott:
A családfelállítás mint terápia, javasolt azoknak, akik szeretnék megérteni a tudatalatti mintázatok gyökereit, melyek szabotálhatják a családtagokkal vagy környezettel való harmonikus kapcsolatot. Akár ismétlődő mérgező ciklusok az életünkben, az intimitással való küzdelem vagy megmagyarázhatatlan konfliktusok, a családállítás plasztikusan megvilágíthatja ezeket a problémákat, és utat kínálhat a gyógyuláshoz.
Ki kell emelnünk, hogy egy családállítás, mint bármely terápiás találkozó nem ígérhet csodákat és azonnali gyógyulást. Hatékony segítség lehet, amikor valaki úgy érzi, hogy olyan problémák nehezítik életét és haladását, kapcsolatait, melyek nem fognak megoldódni bármennyire is próbálja leküzdeni azokat. Az is előfordulhat, hogy valaki kifejezetten, úgy érzékeli, hogy kihívásai családi ágon keresztül öröklődnek. Azoknak, akik komolyabb mentális egészségügyi tünetekkel, depresszióval, szorongással kűzdenek, számukra pszichoterápiás tanácsadás mellett és kísérve szabad az állításon részt venni. Sajnos ezt is sokan figyelmen kívül hagyják.
Ahogy mi működünk
Akár egy vállalati rendszer felállítása, akár egy családállítás terápia esetében, mi élő szupervízióban működünk. Ez azt jelenti hogy jelen van egy vezető faciltátor és mellette élőben még egy szakértő. A résztvevők számára adott a biztonságos tér, a támogató folyamat. Igény szerint a jelen lévő terapeutákkal, további feldolgozó ülésen is találkozhat az, aki úgy érzi támogatásra van szüksége az állítás után.
Családi rendszereink rejtett dinamikájának és árnyainak feltárásával mélyebben megérthetjük magunkat és szeretteinket. Ez a megértés sok esetben megnyitja az ajtót a gyógyuláshoz és az átalakuláshoz, ami egészségesebb és harmonikusabb kapcsolatokhoz vezet.
Érdemes azonban minden esetben körültekintően megválasztani a terápiás beavatkozás formáját, vezetőjét. Amennyiben úgy érezzük, hogy nehézségeink támadtak a felszínre kerülő téma feldolgozásában, vagy még tovább mélyültek a dilemmáink bármilyen terápia vagy találkozó után kérjünk szakértő támogatást. Remélem segítettem a családállíás témája iránt érdeklődőknek a tájékozódásban, azoknak pedig akik mélyebben érdeklődnek a módszer és a holisztikus szemléletű terápiás találkozók során szerzett megfigyeléseim iránt, javaslom a következő inkább tudományosabb jellegű cikkeimet. Cs.A.
Érdeklődőknek
Szeretne részt venni egy családállításon?
Tudnod kell, hogy ez egy erőteljes terápiás program, mely mélyebb betekintést hoz családok, párok konfliktusainak megoldásába és önmagunk felfedezésébe.
A családi rendszerek mintázatai meglepően nagy hatással vannak kapcsolatainkra. A közeljövőben a vezetésem mellett rendezünk néhány családállító napot és egy komplex rendszerállító terápiás hétvégét. Nálunk egyedülálló módon, mindkét programon két terapeuta vesz részt, egyikük vezetőként facilitálja a programot, mellette a társ-terapeuta szorosan együttműködik és támogatja az állításban résztvevőket.
kik vagyunk:
“Az élet maga a dinamika, naponta formálódik, létezésünket meghatározza, hogyan tudunk áramolni a folyamatos változással. CSA”
Eredendően NewYerseyből (USA) indult ahol mikrobiológiát tanult. Európában a klasszikus orvosi képzés befejezése (Innsbruck) és a TCM Akadémiai (Wien, Shanghai) tanulmányai után, a Tradícionális kínai orvoslás elsajátítása során kezdtem teljesen megérteni a test, az érzelem és a környezetünk közötti összefüggéseket. Azóta elkötelezetten képviselem a három entitás egységét, szakmai képzéseim, tanácsadásaim vagy gyakorlataim fókuszaként. Tapasztalatait 3 földrészről hozta, 3 nyelven nyelven támogatja vállalati és egyéni klienseit. Csörgő Attila, TCM practicioner, NLP mester, mediator, rendszerelvű Mindset coach. bővebben: https://wanderlee.hu/csorgo-attila-tcm/ elérés: https://www.linkedin.com/in/attila-csorgo-14583a11b/
” irányítsd tudatosan a figyelmedet és az idődet a mélyebb megélésre és megértésre ahelyett, hogy reaktívan végig vágtázol életed értékes szakaszain. A fókusz, megkönnyíti a tanulásod, a tudatosságod értéket visz a változásba VS” –
Varga Sylvia, integrál szemléletű képzési vezető, HRman MBA.BME., grafikusművész, designer MOME, rendszerelvű Mindset coach. Művészeti, a tudatos jelenlétet és szemléletváltást támogató foglalkozásokkal egészíti ki az egyéni konzultációkat, elvonulásokat, a vállalati és páros együttműködést fejlesztő munkát.
Csörgő Attila, konzultációi angol, magyar és német nyelven elérhetőek. Tanácsadás konzultációk, párkapcsolati, kötődési és egészségügyi témában, az I., II. kerületben, 3 nyelven. bejelentkezés: 06 30 575 1000 vagy csorgo@icloud.com emailcímen. Aktuális programok, tudásbővités, hosszú hétvégi REboot elvonulások: https://wanderlee.hu/kepzes-rekreacio/ bővebb tájékoztatás a vsylvia@wanderlee.com címen.
Az élet maga a dinamika, naponta formálódik,
létezésünket és kapcsolatainkat meghatározza, hogyan tudunk áramolni a folyamatos változással.
Csörgő Attila cikkek
Párkapcsolat Reboot, Egészségügyi és mentális Újraindítás, Coaching, Öt Elem, Antiaging
Családállítás átalakító ereje és veszélyei
Mindannyian látható és láthatatlan kapcsolatok bonyolult hálózatának részei vagyunk. A családi rendszerünkön belüli rejtett kapcsolódások, dinamikák feltárásával mélyreható betekintést nyerhetünk jelenlegi kihívásaink mögöttes okaiba, és új utakat nyithatunk meg a...
Miért különlegesen hatásos a terápiás séta az 5 Elem jegyében
Gyógyító séták és elemi energiák A sétáló, Walk and Talk terápia és a Tradicionális Kínai Öt Elem terápia együttes alkalmazása a tanácsadásaink különlegesen hatékony és kedvelt formája. Érdekel, miért olyan előrevivő és szemléletformáló?Képzeljük el mennyire üdítő és...
az arcolvasás univerzális nyelve
„Érzelmeink az arcunkba szövik életünk történetét, azáltal, hogy ráncokat hoznak létre az arcunkon. Olyanok, mint a fák növekedési gyűrűi, amelyek tükrözik a múltat és a jelent. Ha megértjük, a ráncok megjósolhatják, hogyan fogunk reagálni a jövőben."...
A hosszú élet művészete, TAO of Longevity
A hosszú élet művészete - a Longevity TAOja "a hosszú élet esszenciája a szemléletünkben gyökerezik” Egy 2000 éves idézet, mely napjainkban is ugyanannyira igaz, mint akkor. Még ennél is fontosabb az üzenete. Mit ér a modern tudomány, ha nem tudjuk a...
Szorongás- a biológiai riasztás
Ellenőrizetlenül a szorongás addig fog „kisiklatni a vágányunkról”, amíg meg nem értjük, hogy mi a természetes rendeltetése. A SZORONGÁS, lényegében egy "biológiai riasztás" a tudatosság felébresztésére. A szorongásos zavarok holisztikus megközelítése...
Menopauza- természetesen
A Menopauzáról -holisztikus szemléletben „Minden fizikai és érzelmi ritmus és jelentős életesemény egy természetes ciklusban játszódik le. A menopauza sem más; a Föld elemhez tartozik, és a vízhez vezető átmeneti energia.„Finomhangolás és önelfogadás Mit tehetünk...
Sétálj Velem – önfelfedezés
Sétálj Velem Önfelfedező séta TCM terapeutával Fedezd fel a természetes FLOW forrásod, az 5 Elem rendszerében! Szeretem azt a kifejezést, hogy „sétáljunk egyet", ugyanis mozdulataink, beszédünk és arckifejezéseink már egy röpke séta alatt is képesek elárulni,...
Bevezetés az 5 ELEM elméletébe
bevezetés az 5 elem teóriába 5 perc olvasás, tudásbővítés Öt ELEM, melyek egyensúlyba hozzák azon elemek erősségeit vagy gyengeségeit, melyekre hatással vannak. Minden ilyen természetű energiaáramlást összefoglaló néven ÉLETNEK hívunk. Az Emberek a vonzás és...
REboot coaching Indítsd újra
Indítsd ÚJRA a RENDszert! Stagnálásból az áramlásba, a REboot coaching útján "A vitalitáshoz szellemi rugalmasságra van szükség. Az optimális teljesítmény az, amikor a vitalitás alacsony ellenállású és magas kognitív rugalmasságú rendszerben fut." Hogyan indíthatjuk...
Reboot extra
Kis létszámú csoportok, különleges helyszínek, inspiráló tudásbővítés és személyes fejlődésedet támogató életre szóló kreatív kaland!
Wanderlee Creative Adventure & REboot Retreats
Olaszország- Friulia, Spanyolország -Marbella, Ausztria- Tirol! programok, időpontok bővebben itt.